KAINUUN RASTIVIIKKO 2026 Majoitus Suomussalmella, muualla Kainuussa ja lähialueilla
Tältä sivustolta löydät Suomussalmen ja sen lähialueiden kaupallista majoitusta; hotellit, matkustajakodit, leirintäalueet ja lomakylät sekä muita majoitusvaihtoehtoja Kainuussa ja sen lähialueilla.
SUOMUSSALMI
Kiannon Kuohut
Kylpylähotelli Kainuun komeissa maisemissa - vuodesta 1969. Rentoudu poreissa ja nauti Kainuulaisen menumme mauista á la carte ravintolassamme. Tervetuloa viihtymään!
Yhteystiedot:
Jalonkatu 1B, 89600 Suomussalmi
0300 870 307
hotelli@kiannonkuohut.fi
Verkkosivut: www.kiannonkuohut.fi

Hossan retkeilykeskus
Hossan retkeilykeskuksen viihtyisät mökit ja nykyaikaistetut
savottakämpät soveltuvat pienryhmistä isommille porukoille. Aivan Hossan luontokeskuksen vieressä sijaitsevat uudet, hyvin varustellut mökit tarjoavat kaikki nykyaikaiset mukavuudet (ks. kuva).
Karhunkainalon leirintäalue palvelee sekä asuntoauto- ja
-vaunumatkailijoita että telttailijoita.
Retkeilykeskukselta voi vuokrata mm. läskipyöriä (fatbike),
avokanootteja (inkkari) ja kajakkeja.
Yhteystiedot:
Jatkonsalmentie 6, 89920 Suomussalmi
+358 (0)50 384 4692
hossa@retkeilykeskus.fi
Verkkosivut: hossa-kylmaluoma.fi/hossan-retkeilykeskus/majoitus
Hossan lomakeskus
Hotellimme sijaitsee Hossan luonnonpuistossa, rauhallisen järven rannalla. Meillä on 25 ekomökkiä, 7 Mökkit (perinteisiä suomalaisia mökkejä), joihin kuhunkin mahtuu 2-3 henkilöä, sekä baari-ravintola, ruokasali ja 2 saunaa aivan järven rannalla. Se on ihanteellinen paikka rentoutua, nauttia drinkki tai tutustua ympäröivään alueeseen. Paikan päällä vuokraamme ulkoiluvälineitä, kuten melontaa, maastopyöriä, telttoja. Meillä on myös 4 km päässä sijaitseva koiratarha, jossa on yli 240 koiraa.
Yhteystiedot:
Hossantie 278 A, 89920 Ruhtinansalmi.
+358 8 732 322
info@norwide.com
Verkkosivut: https://fi.camp-norwide.com/
Leinon kämppä
Tarjoamme edullista majoitusta kauniissa luonnon maisemissa, aivan Kainuun ja Koillismaan rajalla. Ympäristö tarjoaa erinomaiset mahdollisuudet metsästäjille, kalastajille, marjastajille, sienestäjille, sekä muuten vain luonnosta nauttiville.
Yhteystiedot:
Näljängän Metsästäjät ry
Perangantie 296, 89670 Näljänkä
sihteeri@naljanganmetsastajat.onmicrosoft.com
Verkkosivut: www.naljanganmetsastajat.net/leinon-kamppa
Raate Guest House, Raatteen rauhanvartio
Raatteen Rauhanvartio on entinen rajavartioasema Raatteentien loppupäässä, vajaa kilometri Venäjän rajalta. Suomussalmen keskustaan on matkaa n.40km Rauhanvartion pihapiiriin kuuluu entinen rajavartioasema, jossa on kahvila Cafe Ukraina. Majoitustilat 4x2hh ja 2x3hh, vartiotorni. Ulkorakennuksessa Kotirintama museo ja rivitalo huoneistossa Rukajärvi valokuvanäyttely ja pieni kappeli. Pihapiiristä löytyy myös Raatteen vartiomuseo, jota ylläpitää Suomussalmi (ks. Visit Suomussalmi).
Huoneiden hinnat:
- 2hh 60€/vrk
- 3hh 80€/vrk (tarv. lisäpatja mahdollisuus)
- 1hlö 2hh 40€/vrk
Alueella on myös mahdollista telttailla 10€/vrk
Huoneen hintoihin sisältyy: liinavaatteet, vartiotorni, museot ja grillikota.
Lisähintaan: Aamupala 8€, Keittolounas 10€ (klo.12-15), Sauna 10€/hlö, Lemmikit 5€/vrk, Pyykki 5€/koneellinen (kuivausrumpu löytyy).
Ota yhteyttä, niin suunnitellaan yhdessä sopiva majoituspaketti.
Yhteystiedot:
Raatteentie 185, 89800 Suomussalmi kk
+358 40 071 9536
minna.k.jarvinen70@gmail.com

Korpiporo leirintäaluamajoitus
Leirintäalue majoitusta Kainuun Rastiviikon kilpailukeskuksen läheisyydessä Korpiporon porotarhan yhteydessä, kilpailukeskukseen matkaa 19 km. Alueella on mahdollisuus majoittua asuntoautoissa ja asuntovaunuissa. Paikka sijaitsee Kainuun Rastiviikon kisabussin reitin varrella (300 m lähimmälle pysäkille).
Asuntoauto- ja asuntovaunupaikan varanneiden käytössä on sauna, suihku- ja wc-tilat.
Hinnat:
- Asuntoauto/-vaunu sähköpaikka: 25 € / vrk
- Asuntoauto/-vaunu paikka ilman sähköä: 20 € / vrk
Yhteystiedot:
Porokankaantie 6, 89600 Suomussalmi
+358 44 249 2497 / +358 40 528 2364
info@korpiporo.fi
Verkkosivut: www.korpiporo.fi
- Arolan maatila- ja erälomat
- Fin camping Kangasjoki
- Hossan lomakeskus
- Kiannan kelkka- ja kalaetappi
- Kurimon Majatalo
- Lampiranta Log cabin Hossa
- Loma-Hossa
- Majoitus Suomussalmi
- Matkalaisen Pirtti
- Niittykunnas
- Villa Väisälä
- Ämmän hotelli
- Ämmänsaaren työväentalo
HYRYNSALMI JA UKKOHALLA
-
Kemppaalan maatilalomat
-
Vuoriniemen kämppä
Puolanka Camping & Cottages
Puolanka Camping & Cottages tarjoaa suunnistajille, urheilijoille, perheille ja ryhmille monipuolisia majoitusvaihtoehtoja.
2–7 hengen mökit omalla saunalla, leirintämökit ja hyvin varusteltu leirintäalue luovat erinomaiset olosuhteet sekä kilpailuun valmistautumiseen että palautumiseen.
Rantasauna, hiekkaranta ja ravintola/kahvila järvinäköalaterasseineen auttavat rentoutumaan vaativien kisapäivien jälkeen.
Perheille ja seurueille on leikkipaikka, ja sup-laudat, kajakit, veneet ja polkupyörät ovat vuokrattavissa aktiivisiin päiviin.
Yhteystiedot:
Leiritie 1, 89200 Puolanka
+358 (0)46 801 3045
info@puolankacamping.fi
Verkkosivut: www.puolankacamping.fi
PUOLANKA
- B&B Aittoranta
- Hotel Paljakka
- Kuikan tila
-
Paljakka Caravan
- Paljakka Mökit
PALTAMO JA KONTIOMÄKI
KAJAANI
Original Sokos Hotel Valjus
Yhteystiedot:
Kauppakatu 20, 87100 Kajaani
0107832000
Verkkosivut: Sokos Hotels | Kajaani, hotelli, hotellit, huonevaraus, hotellitarjous, kokous - sokoshotels.fi
-
Lomakoti Koivuranta
- Original Sokos Hotel Valjus
SOTKAMO JA VUOKATTI
Break Sokos Hotel Vuokatti
Yhteystiedot:
Kidekuja 2, 88610 Vuokatti
010 783 1000
Verkkosivut: Sokos Hotels | Vuokatti | hotelli, hotellit | huonevaraus | hotellitarjous | kokous | hiihto - sokoshotels.fi
- Haapala Suites
- Hotelli Vuokatti & Suites
- Hotel Aateli Lakeside
- Perinnetila Tervamäki
-
Pernumäen lomamökit
- Ruokolan kartano
-
Rytilahden maja - täynnä
-
Vaaran loma-asunnot
- Villa Pikkujalo
- Vuokatti Booking
- Vuokatti Booking
KUHMO
- Arctica Estates
- Boreal Wildlife Centre
- Hotelli Kainuu
-
Kiekinkosken Lomamökit
-
Myllyniemi Caravan
VAALA (Pohjois-Pohjanmaa)
- Camping Happy Beach
- Lomakylä Kultahiekat
- Majatalo Varis (facebook)
- Oulunjärven lomakylä
- Taikaloora
- Wanhan Vaalan majatalo




































